Firma kurucusu Tahir Çil, Artvin Yusufeli Lisesinden 1982 yılında mezun olmuş ve aynı yıl Yıldız Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümüne kayıt yaptırmıştır. Mezuniyetini takiben 1986-87 yılında Poltaş İnşaat A.Ş. de Şantiye şefi olarak görev almış ve 1987 yılında Yücelen İnşaat A.Ş.nin inşa ettiği Suşehri- Kılıçkaya Barajı ve HES Tesisleri inşaatında saha mühendisi olarak göreve başlamış ve değişik birimlerde kısım şefi olarak görev yapmıştır.

1989 yılında yine Yücelen İnşaat A.Ş. nin İstanbuldaki genel merkezinde, Dünya Bankası Kredili işlere Keşif ve Teklif hazırlanması departmanında görev yapmış ve aynı yıl askerlik görevi için ayrılmış, askerlik görevini de Asal Tatvan Askerlik Dairesi Başkanlığın’da İnşaat Subasyı olarak tamamlamıştır.

1990 yılı Eylül ayında Çiloğlu Mühendislik adı altında kurduğu proje ve müşavirlik firmasında serbest çalışmaya başlamış ve 1992 yılında aynı isim aldında limited şirket kurmuştur. Proje ve Özel İnşaat işleri yanında Statik ve Betonarme projelerin bilgisayar ortamında yapılabilmesi için yazılım geliştirmiş(co.exe) ve yazılım konusunda uzun süre çalışmalarına devam ettirmiştir.

Firmamız Çiloğlu Mühendislik ve İnşaat Ltd. Şti. olarak 1 milyon m2 nin üzerinde mimari-statik proje, 30 bin m2 nin üzerinde konut inşaatı yapmış, 1999 yılından sonra da çok sayıda spesifik güçlendirme projeleri ile güçlendirme inşaatlarına imza atmıştır. Kuruculuğunu Tahir Çil ve Muhiddin Çil’in yapmış olduğu Çiloğlu İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. ile Grup oluşturduktan sonra 3 yıl içeriisinde yaklaşık 50bin m2 nin üzerinde sanayi yapısının projesi ile inşaatını yapan firmamız bünyesindeki uzman kadrosu ve kendisiyle geçmişinden gurur duymayı hak ederken, geleceğe de güvenle bakmaktadır.